Do ogrodu

Technika chłodzenia oraz nawilżania mgłą wodną i jej rola w pielęgnacji roślin

Zbyt wysokie temperatury i susza nigdy nie wpływały pozytywnie na stan roślinności. W okresie letnim, osoby zajmujące się uprawą warzyw czy drzewek owocowych, muszą zadbać o ich wystarczające nawodnienie oraz odrobinę zaciemnienia, by nie zostały całkowicie wysuszone przez słońce. Stosują więc różnorodne automatyczne systemy, w tym także zamgławiacz ogrodowy, który zapewnia roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że nie tylko obniża temperaturę najbliższego otoczenia, ale również doprowadza niewielkie ilości wody do całego drzewka.

Projektowanie własnego systemu chłodzenia mgłą

O ile w przypadku przydomowych szklarni nie ma potrzeby tworzenia dedykowanych systemów, tak podczas profesjonalnej uprawy roślin są one niezbędne. Ogromne szklarnie, często zajmujące setki metrów kwadratowych, w środku osiągają bardzo wysokie temperatury, co ma sprzyjać rozwojowi konkretnych gatunków warzyw czy owoców. Poza ochroną przed szkodnikami czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi trzeba pamiętać również o nawodnieniu i kontroli wilgotności. Dlatego zamgławiacze do szklarni powinny być indywidualnie zaprojektowane, by system chłodzący został rozprowadzony w całej kubaturze i był w stanie skutecznie zmniejszyć temperaturę oraz nawilżyć w optymalny sposób. Projektowanie systemu obejmuje przede wszystkim indywidualny dobór typu oraz ilości dysz, a co za tym idzie również ilości wody w całym systemie. Ciekawym rozwiązaniem jest również podzielenie systemu chłodzenia na sekcje, którymi będzie można dowolnie sterować, decydując która część i przez jaki czas będzie miała być nawilżana.

Zalety stosowania mgiełki chłodzącej

Warto zwrócić uwagę na to, że dysza zamgławiająca działa nieco inaczej niż dysza zraszająca. Jej zadaniem jest nie tyle dostarczyć wodę do rośliny, co zwiększyć wilgotność powietrza, jednocześnie schładzając je. Pozwala to stosować systemy chłodzenia mgłą również w zwykłych pomieszczeniach, bowiem nie ma mowy o pojawieniu się jakiejkolwiek wilgoci na ścianach czy posadzce. Wystarczy dobrać odpowiednie dysze, ich liczbę, oraz rozmieszczenie.

W profesjonalnej pielęgnacji roślin dobrze zaprojektowany system chłodzenia jest niezwykle ważny. Jednak w przydomowym ogródku w zupełności wystarczy kurtyna wodna (zwana niekiedy bramką wodną), która raz na jakiś czas będzie zmieniała swoje położenie. Co ciekawe, ten typ chłodzenia mgiełką również pozwala na wybór spośród różnych rozmiarów oraz typów urządzeń, by mógł on znaleźć zastosowanie nie tylko w ogrodzie - jego popularność sprawiła, że coraz więcej osób korzysta z kurtyn wodnych w miejscach publicznych. Należy też pamiętać o dodatkowej zalecie kurtyn wodnych jaką, jest redukcja zapylenia. Delikatna mgiełka wodna wiąże się z cząsteczkami kurzu i pyłu oczyszczając w ten sposób powietrze.

szklarnia